V dnešní době už se stala výpočetní technika častým tématem nejrůznějších diskusí. Na přetřes může přijít vlastně kdykoliv a kdekoliv. Nejen mezi odborníky na tuto problematiku, ale klidně i mezi naprostými laiky, kteří znají podobná zařízení pouze z pohledu uživatelů. A protože není člověku příjemné, musí-li být někde stranou a mlčet a tvářit se nenápadně, protože nemá, čím by do diskuse přispěl, a ani neví, o čem že je tu vlastně řeč, je třeba se obeznámit alespoň s těmi nejzákladnějšími pojmy. Aby člověk nebyl za troubu, kterému by se možná ti ostatní dokonce vysmáli, když ani něco naprosto triviálního neví.
Když se pak baví veřejnost o výpočetní technice, určitě by měl každý ze zúčastněných vědět přinejmenším to, co je to hardware. A sice proto, že je tento něčím, co není možné neznat. Viděl ho přece každý, kdo se někdy někde na počítač alespoň podíval, a dotkl se ho každý, kdo alespoň jednou jedinkrát v životě počítač použil nebo se o tento aspoň otřel.
Ano, hardware je to, co je na počítači a všem, co s ním souvisí, to hmatatelné. Je to jak samotný počítač jako takový a vše, z čeho je tento poskládán, tak i všechny přístroje a zařízení, jež jsou na něj napojené, ať už jde o všeobecně známé a využívané věci typu monitor, klávesnice a myš, nebo třeba o něco, co až takovou naprostou samozřejmostí být nemusí, jako jsou skener, kopírka, webkamera a podobně.
Hardware je to, co nám umožňuje využití toho ostatního, co k výpočetní technice patří a co je ve své podstatě nehmotné, tedy software. Nebýt hardwaru, nebyly by žádné počítačové programy k ničemu, stejně jako by nemělo opodstatnění ani něco tak dokonalého, jako je třeba internet.
A proto je hardware natolik důležitý, že byste měli vědět, co tento obnáší. Aspoň to byste měli vědět. Protože i když nebudete vědět nic víc, nebude tak snadné prokouknout vaši neznalost. Protože víc toho mnozí z našinců o hardwaru stejně nevědí.