Lidé jsou odedávna fascinováni vesmírem. Pohled na oblohu plnou hvězd je prostě pro většinu lidí úchvatný. Básníci hledají ve hvězdách a planetách inspiraci, astrologové budoucnost a vědci luští všechny možné záhady. K nejzajímavějším astronomickým tělesům patří bezesporu planety. Naše sluneční soustava je tvořena osmi planetami, pěti trpasličími planetami, a navíc tu najdeme i přes 150 měsíců a další menší tělesa.
-
Je obdivuhodné, že je každá planeta naší sluneční soustavy naprosto odlišná.
- Výjimečnou v tomto ohledu je jistě Saturn, který má kolem sebe zvláštní prstenec.
Tuto planetu pozorovali už starověcí astronomové a pojmenovali ji po jednom z římských bohů. Vědci pochopitelně zkoumají, zda jsou na některé planetě vhodné podmínky pro život. U Saturnu ale brzy zjistili, že je to nemožné, protože je tvořen plyny. Nemá tudíž pevný povrch, ale jen hustou atmosféru tvořenou lehkými plyny.
Kde vzal Saturn svůj prstenec?
Jak bylo řečeno, nejzajímavějším prvkem Saturnu je jeho prstenec. Jak k němu vlastně tato planeta přišla? Teorií je hned několik. Jednou z nich je možnost dávné blízkosti nějakého obrovského ledového tělesa, které vzniklo na jiném místě a bylo prostě v blízkosti Saturnu roztrháno slapovými silami.
- Další teorie hovoří o tom, že se do blízkosti Saturnu dostal měsíc podobný Titanu.
- Opět by byly na vině slapové síly, které z něj otrhaly obal z ledu a postupně se z těchto zbytků stal díky srážení a drcení známý prstenec.
Dalším vysvětlením je možnost, že sedo oběžné dráhy Saturnu dostal velký objekt tvořený ledovými tělesy různých velikostí. Opět přicházejí ke slovu slapové síly, které trhají a ze zbytků se vytvoří prstenec.
- Slapová síla– vedlejší efekt síly gravitační, která má vliv například na příliv a odliv.
Chybět nemůže pochopitelně ani teorie o srážce Saturnu s velkou kometou, při níž se obě vesmírná tělesa rozpadla a Saturn získal novou podobu.