Zahradničení patří k jednomu z nejoblíbenějších koníčků nejen v Čechách, ale dalo by se říci, že ve všech koutech naší planety. Někdo se specializuje na květiny, někoho baví pěstovat ovoce a zeleninu a jiný je odborníkem na ovocné stromy. Každá z těchto oblastí vyžaduje především dostatek trpělivosti a stálé sbírání zkušeností. Dovednost, cvik a znalosti jsou nutné při roubování ovocných stromků.
- První otázkou je, kdy se do roubování stromů nebo keřů pustit.
-
Zahradníci radí předjarní a jarní období.
- Je jisté, že to je trochu široký pojem.
-
Proto je tu rada druhá.
- Naučte se naslouchat přírodě.
I tahle rada se může zdát trochu nedostatečná. Zásada tedy je – rouby se musí nařezat z ještě spících stromů. Pak se nesmí příliš dlouho skladovat, aby nezaschly. Zkušení zahradníci a zahrádkáři dokáží přesně vystihnout tu pravou chvíli a roubují přímo ze stromu na strom. Což je ideální řešení.
Co je k roubování nezbytné
Základem je také dobrý nůž. Pochopitelně musí být ostrý, ale také čistý. Nezapomeňte, že do stromu můžete zanést nějakou nákazu. Pro jistotu se tedy roubovací nože desinfikují v lihu. Další věcí, kterou budeme bezpodmínečně potřebovat, je vázací materiál.
- Rozhodnout se můžete mezi přírodním lýkem a PVC páskou.
- Výhodou lýka je nejen jeho přírodní původ, ale také pevnost.
- Za nevýhodu se považuje malá pružnost.
- Pokud ho necháte na stromku příliš dlouho, může ho škrtit.
- PVC páska roub nejen dobře drží, ale také s ním nějakou dobu roste.
Nezbytným pomocníkem je štěpařský vosk. Ten musí na ránu dokonale přilnout a vynikat odolností vůči teplu i zimě. V zimě se musí dobře roztírat a v teple by se neměl roztékat. Při výběru je dobré poradit se se zkušeným zahradníkem. Chce to prostě sbírat zkušenosti a dovést toto umění až k dokonalosti.
- Jedna rada na závěr– nikdy neroubujte v dešti. Mokré plochy by se nemusely dobře spojit.