Zastáváte-li názor, že vám počítač prokazuje nějaké služby, pak máte svým způsobem pravdu a svým způsobem se současně i mýlíte. Protože je skutečností, že počítač jako takový neumí vlastně zhola nic. Ten je pouhou směsicí pospojovaných součástek, které jsou schopné posloužit při vykonávání některých činností. Ale tím, co nám poskytuje to, co nám počítače poskytují a proč si tyto pořizujeme, je pouze jedna část toho, co k výpočetní technice neoddělitelně patří, a to software.
Je to logické. Samotné součástky u počítačů stejně jako u jakékoliv jiné techniky neznamenají vůbec nic, pokud jim není svým způsobem vdechnut život. A tím, co zajišťuje ‚život‘ v počítačích, jsou nejrůznější zde nainstalované programy. Něco, co bezprostředně na vlastní oči neuvidíme, ale co nám přesto poskytuje neocenitelné služby.
Jenom díky systémovému softwaru můžeme počítač efektivně využívat, jenom díky operačnímu systému je vytvořeno prostředí pro programy, jenom aplikační software nám tu umožňuje vykonávat nějakou užitečnou činnost, jenom díky zábavnímu softwaru se nám nabízejí počítačové hry, přehrávače digitálního zvuku a videa atd.
Někdy si lze takové programy pořídit zdarma, někdy si za ně musíme zaplatit. To podle toho, zda jde o freeware, shareware nebo komerční software. Ovšem to, že se tu za něco musí zaplatit, ještě vůbec neznamená, že je to horší než to, co si do počítače stáhneme zdarma. Mezi tím kupovaným totiž obvykle nenarazíme na škodlivý software, tedy na počítačové viry, malware, spyware, trojské koně a podobné nežádoucí programy, jež nám mohou uškodit v podobě špehování, bombardování reklamním materiálem, vydírání a podobně.
Před škodlivým softwarem se tak je třeba mít neustále na pozoru. Ale všechno ostatní, co pod software spadá, je pro nás důležité, ne-li přímo nezbytné. Protože kdyby nebylo těchto neviditelných a přesto neoddělitelných atributů výpočetní techniky, byla by tato jen něčím nefunkčním, co by posloužilo snad jedině jako dekorace.