Jak to vlastně je s tím cestováním v čase

Možnost cestovat v čase je jedna z nejlákavějších představ, kterou má člověk už stovky let. A literatura už má stovky hrdinů, kteří to nějakým způsobem dokázali. Někdo vsadil na magii, jiný si vyrobil stroj, další zdědil nadpřirozenou moc nebo našel místo na Zemi, které funguje jako časová brána a jednoduše prošel.
Téma je tak oblíbené, že se stalo hitem i pro filmaře a dnes se to cestovali v čase jen hemží. Hrdinové mohou být šílení vědci, kteří si stroj času vyrobí z automobilu, nebo mají lepší krytí a v čase cestují kosmickou lodí, která vypadá jako telefonní budka. Často nás také navštěvují poslové z budoucnosti, kteří už evidentně přišli na to, jak toho docílit. Někdy stačí pro cestování do jiné doby jen starobylá sestava menhirů a už to jede. A jen si představte, že by to bylo tak snadné a courali jsme se sem a tam.

urychlovač částic

A co na cestování v čase říká věda. Jde to?

Po řadu let brali lidé vážně Newtona a ten stanovil čas jako neměnný. Po něm přišel ale mladý Němec, Albert Einstein si říkal, a ten přišel s novými myšlenkami a také s teorií relativity. Jednoduše řečeno, Albert nám dal základní bod této teorie: Čas je pružný a závisí na rychlosti, jakou se osoba nebo předmět pohybuje.
Bylo provedeno několik experimentů, které jeho teorii potvrdilo. Už v roce 1971 letěly světem extrémně přesné hodiny, aby bylo možné jejich čas porovnat s hodinami, které zůstaly nehybné. Výsledek byl nepatrný rozdíl v čase – malé časové pásmo: hodiny cestovaly časem.

fantazy představa cestování časem ve vesmíru

V roce 2015 se na zemi vrátil z 6. vesmírné mise Gennadij Padalka. Ve vesmíru byl 879 dnů. Díky 2,5 letům strávených na oběžné dráze a pohybu kolem planety velkou rychlostí, se stal Padalka cestovatelem v čase. Je tedy o zlomek vteřiny mladší, než by byl, kdyby nelétal v oblacích a seděl doma. Přesně je tedy ¼ sekundy mladší. Dá se o něm říct, že pochází z budoucnosti.
Abychom si tedy mohli odjet na dovolenou do jiné doby, budeme potřebovat stroj času, který bude obíhat po oběžné dráze Země co nejvyšší rychlostí, srovnatelnou s rychlostí světla. A v tomto zařízení bychom museli přežít.
Vědci ale samozřejmě experimentují a je tady urychlovač částic. Pravidelně posílají subatomární (menší než atom) částice do budoucnosti. Cestování v čase pro nás ale bohužel zatím zůstává jen jako dobré téma pro film nebo seriál.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku