Když člověk prochází kolem jakéhokoliv obchodu zabývajícího se prodejem výpočetní techniky, stejně jako když si prohlíží dejme tomu nabídku internetových obchodů s tímto sortimentem, co tu vidí? Ať už si to uvědomuje nebo ne, vidí tu vystavený nejrůznější hardware. Což je, jak vědí ti obeznámenější z našinců, jedna z naprosto základních věcí, bez nichž si nelze pojem výpočetní technika představit. Tou druhou je pak samozřejmě software.
A proč se nám všude možně předvádí právě hardware? Proč je tento vystavován všem na odiv, zatímco neméně důležitý software nikde in natura neuvidíme? To je prosté. Hardware totiž představuje všechno to, co je na výpočetní technice hmatatelné, co fyzicky existuje a můžeme si to tedy prohlížet vlastníma očima, můžeme si ho ohmatat. Zatímco software jsou ‚jenom‘ ty programy, které se do hardwaru instalují a plní v něm svoji funkci, takže je není možné bezprostředně na vlastní oči spatřit.
K hardwaru tak náleží všechna zařízení a jejich součásti, které mají k výpočetní technice nějaký vztah. Což je v první řadě počítačová skříň obsahující pevné disky, zvukové, síťové a grafické karty a další součástky, jež jako celek umožňují počítači fungovat tak, jak tento fungovat má, a dále vše, co se k tomuto počítači připojuje, tedy tu více a tu méně známá zařízení typu klávesnice, počítačová myš, monitor, tiskárna, skener, webová kamera a podobně.
Hardware je tedy to, co si někde koupíme a můžeme to vzít do rukou a tu s větší a tu menší námahou si to odnést tam, kde nám to bude zabírat odpovídající místo. Čímž se tento liší od softwaru, tedy od programů, které jsou virtuální záležitostí, již nenahmatáme, již můžeme pouze nahrát do hardwaru a na tomto ji spustit s úmyslem využívat její funkce. Tedy samozřejmě za předpokladu, že je hardware vyhovující takovým programům, že na něm tyto mohou běžet. Protože různého hardwaru existuje nespočet variant. A každá je jiná, každá umí něco trochu odlišného. Byť bez softwaru vlastně neumí vůbec nic.