Soukromé společnosti oživily vesmírné programy
Poté, co díky ekonomické náročnosti vesmírných projektů došlo ke zpomalení výzkumů, se oživení vrátilo v okamžiku, kdy se ve velké míře do investování zapojily soukromé společnosti jako je SpaceX od Elona Muska. Ten přivedl znovu k životu možnost kolonizace planety Mars. Opět se tak začíná reálně plánovat možnost osídlení jiné planety a lidé si už na tuto převratnou eventualitu, která nemusí být už jen motivem sci-fi filmů, začali pomalu zvykat.
Převratné nápady májí vždy své příznivce i odpůrce. Odpůrci se ohrazují nejistým výsledkem a plýtváním zdrojů, které by mohly být využity na Zemi a užitečnějším způsobem. Příznivci nového vesmírného dobrodružství vidí především možnost rozšířit schopnosti lidské rasy, vyzkoušet si přežití v naprosto odlišném prostředí a také vytvoření záložní komunity lidstva pro případ, kdyby Zemi postihla globální katastrofa.
Odpůrci kolonizace Marsu se také bojí narůstání vesmírných odpadků kolem Země, který se každoročně zvyšuje a do budoucna bude představovat závažný problém, který bude třeba řešit.
Mnoho věcí určených pro objevování vesmíru je dnes běžně používáno
Pokud se podíváme do minulosti, překvapivě lze uvést mnoho zajímavých věcí, které člověk vytvořil pro uplatnění ve vesmíru, a nakonec mohly posloužit lidem i na Zemi.
• Původní detektory kouře vznikly kvůli vesmírné misi Skylab 1973 (první americká vesmírná stanice, která byla spojená s programem Apollo).
• Solární panely byly také původně určeny pro použití ve vesmíru.
• Pro misi Apollo byly vynalezeny podrážky bot, které poskytly větší stabilitu a našly uplatnění u sportovní obuvi.
• Materiály s tvarovou pamětí vznikly původně jako ochrana kosmické lodě. Dnes se této vlastnosti materiálu využívá například při výrobě matrací.
• Izotermická přikrývka, která je dnes součástí každé lékárničky sloužila původně pro zahřátí astronautů.
• První akumulátorové nástroje byly vyvinuty ve spolupráci NASA a společnosti Black&Decker pro posádky vesmírných misí.
• Senzory, které dnes najdete v každém digitálním fotoaparátu mají původ u výroby Hablova teleskopu.