Dlouhé čekání na nového vesmírného průzkumníka

Vypuštěním vesmírného teleskopu v roce 1990 se nám otevřela i hodně vzdálená „vesmírná okna“, abychom mohli nahlédnout tam, kam se zatím nikdo z pozemšťanů nepodíval a jde po události z roku 1610, kdy k nebi obrátil Galileo svůj dalekohled, o další přelomovou událost v poznávání vesmíru.

vesmírná mlhovina

Nový pohled do vesmíru

I přes 5 servisních misí, které Hubbleův teleskop udržely v provozu, se předpokládá, že selže ještě v tomto desetiletí. Proto se už léta pracuje na jeho nástupci. Nový teleskop Jamese Webba by měl svoji doslova hvězdnou kariéru odstartovat 21.10. 2021 evropskou raketou Ariane5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.
Dokončení nového teleskopu se zpozdilo o celých 14 let a jeho současná hodnota 10 miliard dolarů je 10x vyšší oproti původní plánované verzi.
Dalekohled je pojmenovaný po administrátorovi NASA, který byl v 60. letech člověkem spojeným s vesmírným programem Apollo.

Velké plány a očekávání

Astronomové očekávají od snímků z této technické novinky naprosto nový pohled na vesmír, jeho vznik a vývoj. Doufají, že dostanou mnoho očekávaných odpovědí na to, jak se formovaly nové galaxie, hvězdy a planety. Přístroj by měl být schopný pozorovat „nejrannější dětství“ vesmíru a fotografovat objekty, které vznikaly ve vesmíru 200 až 300 milionů let po Velkém třesku.

planetární mlha

Webb by měl dohlédnout tak daleko, že díky němu vědci najdou dlouho hledané odpovědi a porozumí věcem, které si zatím neumíme ani představit. Díky dokonalému infračervenému spektru bude schopný pozorovat mnohem jasněji než jeho předchůdce. Mělo by dojít k získání informací o rychlostech, kterými se formují galaxie a hvězdy. Některé projekty budou soustředěné na zkoumání stáří hvězd a na jejich složení. Mělo by dojít i k analýzám jaderných aktivit hvězd a k určení struktur galaxií. Dalším cílem programu je pochopení vlastností první generace černých děr. Vědci vědí, že černé díry vznikaly už v období první miliardy let po Velkém třesku, ale nedokážou pochopit, jak mohly vznikat v takových velikostech. Doufají, že odhalí prapůvod těchto tajemných útvarů a pochopí, jak hromadily hmotu.
Nový teleskop se tak na dlouhou dobu stane jediným zařízením, které nám může pomoci pochopit zatím neznámé procesy, které ve vesmíru probíhají a bude také hledat původní hvězdy z hélia a vodíku, které vznikly po Velkém třesku. Webb má schopnost zaměřit více než 100 galaxii najednou        a má mnohem větší sběrnou plochu než dosluhující teleskop. První snímky budou příští rok na jaře.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku