Ať už si to připouštíme nebo ne, vděčíme my lidé vědě za mnohé. Pokud se rozhlédneme po svém okolí, pak kromě toho, co nám samovolně poskytuje matička příroda, neobjevíme dost možná vůbec nic, co by nebylo vědou aspoň okrajově dotčeno. Ať už používáme nebo vlastníme kdeco, zpravidla to vzniklo jenom díky nápadům vědců, tu špičkových a tu třeba i jenom tuctových, kteří si lámali někdy dříve hlavu, až dospěli k tomu, že právě toto je lidem potřeba.
Věda nám tedy poskytla nepřeberné množství věcí z neméně širokého okruhu oborů. A není možné si tu uvést ani všechny tyto obory, natož to, co se díky nim zrodilo, aby nám to nějakým způsobem bylo ku prospěchu.
Vezměte si třeba už jenom takovou záležitost, jakou je počítač, na jehož monitor právě hledíte, abyste si tu četli tyto řádky. Kolik jenom je v tomto součástek, kolik je k němu externě připojeno dalších zařízení! A za každým dílkem takové sofistikované stavebnice zvané výpočetní technika stojí věda. Vědci vymysleli a následně nechali vyrobit jednotlivé součástky, z nichž pak jiné vědce napadlo poskládat počítač, tiskárnu, skener, webkameru, klávesnici, počítačovou myš…
A aby se podobné nápady daly vymyslet a zrealizovat, museli tu být jiní vědci, kteří pro nás vykoumali třeba plast, ze kterého podstatná část počítače sestává, kteří přišli na to, že se dá z písku vytavit sklo, že se dají z rud získat různé kovy, které jsou na jednotlivé součásti použité.
Pak tu museli být i objevitelé fušující do vědy, kteří vymysleli elektřinu coby zdroj napájení takového počítače, byli tu jiní myslitelé, které napadlo vybudovat internet se vším, co k tomuto patří.
Učiněnou vědou bylo a je i vymyšlení programů, které se do počítačů instalují, věda stála třeba i za vymyšlením banálního inkoustu do tiskárny, i za vznikem tonerů, i za reproduktory, i za vším ostatním, co si jenom umíme představit a co třeba už zcela automaticky využíváme.
Čímž jsme zabrousili do oblasti vědy jen velice okrajově. A i to stačilo, aby to zaplnilo celý rozsah tohoto článku.