Pokud se někdo hodlá věnovat výpočetní technice podrobněji, určitě nesmí hned v prvopočátcích opomenout ani zvládnutí ‚pouhé‘ odborné terminologie. Protože tady platí – a určitě mnohem více než v mnoha jiných oborech – to, že se bez náležité terminologie nedá obejít. Protože jak má někdo profesionálně působit a pracovat s něčím, u čeho je zavalen neznámými pojmy, pokud neví, která bije, že? To se zkrátka nedá.
A proto by měl někdo takový vědět nejen takové dnes už naprosto samozřejmé věci, jako to, co je dejme tomu hardware, software, monitor a podobně. Měl by vědět, že procesor není totéž, co profesor, počítačová myš je na hony vzdálená myši polní a dejme tomu SMART není jenom jméno agenta z i u nás známé americké krimikomedie.
Jenže co je to tedy třeba právě SMART? Víte to? S velkou pravděpodobností ne. Což však může být jedno pouze tehdy, kdy se věnujete výpočetní technice nanejvýš coby běžní uživatelé nebo pokud se s touto dokonce nesetkáváte. Protože někomu podobnému je tento pojem k ničemu.
Zatímco lidé z oboru musí vědět, oč jde. Že je to vlastně zkratka pro ‚Self-Monitoring Analysis And Reporting Technology‘, jež je využívána k ochraně a předcházení chybám pevných disků. Díky této technologii se sledují a analyzují pevné disky počítačů, dále se jí kontroluje jejich stav a tato dává možnost zjistit, zda nevznikly nějaké s tímto související problémy.
Díky SMART se tak má především dosahovat hladkého běhu pevného disku a zabránit jeho pádu.
Už tedy chápete, co že to tedy SMART je a k čemu slouží?
Pokud ano, může se vám toto povědomí třeba někdy hodit. Zejména tehdy, když se obdobnou problematikou z nějakého důvodu zabýváte, profesně nebo klidně i zcela laicky.
A pokud stále ještě nechápete, nemusíte zoufat. Protože špičkovou práci v oboru počítačů sice bez této znalosti nejspíše nezískáte, ale…
Coby laici budete určitě daleko šťastnější, pokud vás při používání vaší výpočetní techniky nepotkají obtíže, kvůli nimž právě SMART existuje.