Pokud bychom chtěli jednoduše popsat, jakým způsobem pracuje počítač, pak bychom řekli, že je k tomu zapotřebí software a hardware. Rozdíl mezi těmito pojmy je také jednoduše vysvětlitelný.
- Hardware je součást, na kterou si můžeme sáhnout.
- Software je součást počítače, kterou tvoří programy a další „nehmatatelné“ prvky.
Software by se dal rozdělit na ten, který je nám ku prospěchu a na škodlivý. S pojmem „škodlivý software“ už se jistě každý z nás setkal. Někdo přímo na „vlastní kůži“.
-
Co vše si lze pod tímto pojmem představit?
- Je to program nebo jiný prvek, který provádí činnost, o kterou nestojíme, a tudíž je pro nás většinou nežádoucí a škodlivá.
Patří sem například počítačové viry, trojské koně, malware nebo spyware. Také může vzniknout díky programátorské chybě.
Nebezpečí bývá skryté
Bohužel, tyto vlivy využívají někteří lidé, aby nám znepříjemnili život. A běžný uživatel počítače nebo notebooku nemá většinou dostatek znalostí a zkušeností, aby nejen škodlivý software odhalil, ale aby ho také mohl odstranit. Odborníci tedy vyvíjejí antivirové programy, které mají eliminovat nebezpečí, které s sebou škodlivé vlivy přinášejí.
- Je to celkem zajímavý koloběh a vypadá spíše jako nějaký boj.
- Z jedné strany hackeři vymýšlejí stále dokonalejší zbraně a na druhé straně vývojáři vynalézají protizbraně, abychom se mohli účinně bránit.
Jednou z hrozeb je zmíněný trojský kůň. Ne náhodou dostal označení po bájném trojském koni z doby trojské války. I ve starověkém Řecku byl tento nástroj symbolem lsti. Platí to i v případě počítačového trojského koně.
- V Řecku se do něj měli údajně schovat vojáci a v případě počítačových programů je to přesně naopak.
- Tady se trojský kůň schová do počítačového programu.
Navenek tedy není nic patrné a uživatel si ho klidně a bez obav stáhne do svého počítače.