Jméno doktorky Anny Honzákové je stále známé nejen v lékařských kruzích. A rozhodně zaslouženě. Tato výjimečná žena, která se vzepřela dobovým konvencím, vystudovala lékařství a stala se uznávanou odbornicí se specializací na gynekologii.
- Anna Honzáková měla štěstí, že právě ve chvíli, kdy se rozhodovalo o její budoucnosti, otevírala Eliška Krásnohorská v Praze dívčí gymnázium Minerva.
-
Už v průběhu studia Anna věděla, kudy půjde její cesta dál.
- Rozhodla se, že bude lékařkou.
I přes prvotní nepochopení okolí se stala váženou odbornicí
Poté, co odmaturovala, nastoupila na německou větev univerzity a poté na českou. Profesoři na medicíně se k prvním ženám chovali s vážností a úctou. Horší to bylo se spolužáky.
- Budoucí lékaři svými kolegyněmi opovrhovali.
-
A nejen oni.
- Opovržení se jim dostávalo i od manželek úředníků i lékařů.
Po promoci Anna otevřela svou soukromou praxi. Pokud někdo čekal, že o ženu v lékařském plášti nebude zájem, hluboce se mýlil. Zatímco její kolegové čekali napjatě mnohdy i dva týdny na prvního pacienta, Anna nestíhala od prvního dne. Do její ordinace našly cestu nejen herečky z národního divadla, ale i ty ženy, které jí před tím pohrdaly.
- Díky tomu, že její klientelu tvořily právě i ženy z bohatých vrstev, mohla provozovat i poradnu pro chudé matky.
Bojovala i za volební právo žen
Anna Honzáková se nikdy nevdala. Vzdala se rodiny na úkor své kariéry. Ale to bylo v té době běžné. Žena by nemohla zodpovědně vykonávat obě činnosti. To bylo umožněno pouze mužům. Zbývající energii proto věnovala dalším bohulibým zájmům.
- Byla například členkou spolku Minerva, který se staral o dívčí gymnázium.
- Kromě toho byla členkou Ženského klubu českého, kde působila společně s političkou a novinářkou Františkou plamínkovou.
- Další činnost vyvíjela ve výboru pro volební právo žen.
- Síly jí zbývaly i na osvětu v oblasti zodpovědného rodičovství.