Když se roku 1879 narodil malý Albert Einstein, nikdo jistě netušil, že za pár let bude jeho jméno znát doslova celý svět. Jeho rodina nebyla nikterak významná. Otec byl obchodníkem a později pracoval jako elektrochemik. O výjimečnosti malého Alberta se mohli jeho rodiče přesvědčit už v jeho čtyřech (někde se uvádí v pěti) letech, kdy dostal svůj první kompas a začal se živě zajímat o zákonitosti fyziky.
- V deseti letech upřel svou pozornost ještě k samostudiu přírodních věd.
Na vysokou školu byl přijat až napodruhé
Zajímavá je i jeho cesta ke vzdělání. Rozhodl se totiž, že střední školu nedokončí a přihlásí se rovnou na vysokou školu. Ve svých šestnácti letech se tedy hlásí na Spolkovou vysokou technickou školu v Curychu.
- Zkouška z matematiky a fyziky dopadla skvěle.
-
Horší to bylo s obecnou částí.
- Tu nezvládl.
- Proto mu bylo doporučeno, aby raději nejprve dokončil střední školu a poté to zkusil znovu.
Radu poslechl a po úspěšném odmaturování byl na vysokou školu přijat.
Rychlý start za úspěchem
Nejprve pracoval jako suplující učitel a pak nastoupil místo na patentovém úřadě. Zde měl dostatek prostoru i času na svou vědeckou práci. Ve svých šestadvaceti letech obhájil doktorát. Rok 1905 byl pro něho úspěšný nejen získáním doktorátu, ale také tím, že publikoval tři důležité vědecké práce.
-
Jednalo se o témata:
- fotoelektrický jev
- Brownův pohyb
- speciální teorie relativity
Určitou dobu působil Einstein i v Praze.V roce 1911 přijal místo profesora teoretické fyziky a poté získal post přednosty Ústavu teoretické fyziky Karlo-Ferdinandovy univerzity. Za rok a čtvrt dlouhý pobyt v Praze vytvořil Einstein jedenáct vědeckých prací. Ale Praha prý nebyla jeho šálkem kávy. Vrátil se sem až v roce 1921, kdy zde přednášel na téma své teorie relativity. Roku 1999, tedy 44 let po jeho smrti, byl časopisem Time vybrán jako Osobnost století.