6 tipů, jak být týmovým hráčem

Ve většině pracovních inzerátů naleznete kromě specifických požadavků na danou pozici také dovětek, že firma hledá „týmového hráče“. Tato vlastnost je pro zaměstnavatele často důležitější než široké portfolio profesních zkušeností. Schopnost spolupráce v týmu se také stala klíčovou součástí hodnocení zaměstnanců ze strany managementu. V dnešním článku proto přinášíme šest tipů, jak být právě takový týmový hráč.

Jak se pozná týmový hráč?

Týmový hráč je někdo, kdo se dokáže aktivně podílet na úkolech a projektech, které jeho tým dostává. Takový člověk se jen „neveze“ a následně nesklízí úspěchy ostatních, ale je celku skutečným přínosem. Opravdový týmový hráč totiž chápe, že úspěch celého týmu je zároveň jeho vlastním úspěchem. Jaké zásady byste si při práci v týmu měli neustále připomínat?

1. Komunikujte

Komunikační schopnosti jsou pro práci v týmu alfa a omega. Naučte se, jakým způsobem komunikovat s jednotlivými spolupracovníky. Vždy předávejte informace zřetelně a jasně, aby bylo patrné, co je jádrem vašeho sdělení. Měli byste umět ocenit práci druhých a předat jim srozumitelnou zpětnou vazbu, ať už pozitivní, nebo negativní. Komunikovat se naučte nejen verbálně, ale zapojte také gesta a řeč těla. Nezapomeňte se také zaměřit na to, jak předáváte informace v psané formě.
Nedostatečná komunikace povede nejen ke špatným vztahům v týmu, ale také ke zbytečným duplicitám v práci, zvýšené chybovosti a prodlužování termínů.

2. Zapojte se

Vzpomínáte na skupinové projekty ve škole? A také na toho spolužáka, který nikdy nic neudělal, ale v žákovské knížce si odnášel stejnou známku jako ti, kteří na projektu skutečně pracovali? Přesně takový typ člověka není dobrým týmovým hráčem. Proto se zapojujte do debat v týmu a přinášejte do diskuze svoje myšlenky, znalosti a nápady.

LA 9_2

3. Respektujte ostatní

Ne vždy musíte se svými kolegy souhlasit a také to nemusí být nutně lidé, se kterými byste chtěli jet na dovolenou. Vždy k nim však přistupujte s respektem a dávejte prostor jejich pohledu na věc. Minimálně proto, že byste ocenili, kdyby se k vám spolupracující osoba chovala stejně. Zvýšený hlas, natožpak ostrá slova, nemají v týmové komunikaci co dělat. Jen v prostředí vzájemného respektu budou všichni členové týmu motivovaní sdílet své myšlenky a nápady. V opačném případě firma o jejich potenciální přínos přijde.

4. Dodržujte slovo

Není nic horšího než mít v týmu člověka, na jehož slovo se nemůžete spolehnout. V úzce propojené skupině spolupracovníků, jaká tvoří třeba projektový tým, jsou na sobě lidé do jisté míry závislí. Pokud se zavážete ke splnění nějakého úkolu, ostatní s tím počítají. Se spolehlivostí jde ruku v ruce i odpovědnost za případné chyby a jejich následky.

5. Buďte flexibilní

Každý má jiný názor a jiný způsob řešení pracovních úkolů. Často se může v týmu prosadit zrovna takové řešení, které vám není vlastní. Jako dobrý týmový hráč buďte připraveni přijmout i takovou cestu, kterou byste sami nezvolili. Různé způsoby práce berte jako možnost naučit se něco nového. Pokud budete mentálně připraveni na možné změny, nenecháte se vykolejit každou drobností, která vám nečekaně přistane v seznamu úkolů.

6. Zůstaňte pozitivní

I když přijdou problémy – a ty vždycky přijdou –, zkuste zůstat optimističtí. Pozitivní přístup není blahodárný jen pro atmosféru a náladu v týmu. Pomůže vám také hledat efektivní řešení problému místo toho, abyste se nechali ovládnout stresem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Share on facebook
Sdílet na Facebooku