To, čím se my lidé jako celek odlišujeme od zbytku zvířecí říše, je hlavně schopnost přemýšlet a přicházet stále s něčím novým, co nám nějakým způsobem usnadňuje život. V tomto oboru jsme prostě my lidé na naší planetě nedostižní.
Vědazasahuje do neskutečného množství oborů. Nějakým způsobem se dotýká fyziky, chemie a dalších technických oborů, nejdeme ji ale i za vším, co souvisí se zemědělstvím, zdravotnictvím, vzdělaností, kulturou a podobně.
Není prostě jediného oboru, kde by se aspoň nějaký ten kousek vědy neskrýval, kde by vše běželo čistě tak, jak si to náš okolní svět vytvořil.
Ne vždy je ale věda bohužel tím, co nám dělá radost, z čeho bychom se mohli těšit. Na jedné straně nám sice dala dejme tomu nejrůznější léky a medicínské přístroje, na straně druhé ale přinesla i různé jedy či zbraně, jež se na našem zdraví a nejednou i životě podepisují negativně. Fyzika nám dala možnost využívat dejme tomu dopravní prostředky, ovšem tatáž fyzika stojí třeba i za atomovou bombou, která může v mžiku zastavit život na celé planetě. Chemie nám nabídla četné prostředky na hubení škůdců, díky nimž máme větší úrody a snáze se uživíme, ale zároveň jsme různými chemikáliemi i otravováni. A podobných příkladů by se našlo určitě dost a dost.
A je tedy dobře, že vědu máme, nebo nikoliv? To zkrátka záleží a tom, jak se na určitou konkrétní záležitost podíváme, jak ji vnímáme. Určitě vnímají jinak vědecké vynálezy nazývané letadla ti, kdo míří někam daleko na dovolenou nebo za prací, jinak je vnímají ekologové, vidící v nich jenom zdroj znečištění ovzduší, jinak chápou automobily ti, kdo se musí někam dostat, a jinak ti, kdo už se s nimi pro jejich množství v kolonách nejednou pomalu ani nepohnou.
Ale stejně je dobře, že věda existuje. Protože nám dává předpoklady ke snadnějšímu životu. A je jen na nás, jak s těmito naložíme.