Nezbytnou součástí každého počítače je grafická karta, jejímž úkolem je vytváření grafického výstupu na monitoru. S první grafickou kartou jsme se mohli setkat už v roce 1981. Bylo tu ale jisté omezení. Tento adapter zvládl pouze textový režim. O několik let později se pokrok v této oblasti posunul o velký krok kupředu. Na trhu se objevují velice výkonné grafické adaptéry, které dokáží zvládnout rozlišení 3200 x 2400 pixelů při barevné hloubce 32 bitů.
- Grafická karta má tedy za úkol výpočet všech grafických dat v PC.
- Veškerý obraz na monitoru je tedy výsledkem práce grafické karty.
Jednotlivé typy tohoto hardwarového zařízení se ale od sebe velice odlišují.
-
A to ve dvou záležitostech.
-
V ceně.
- Nejlevnější modely pořídíte přibližně od tisícovky. Nejdražší vás budou stát i několik tisíc.
-
Ve využití.
- Jiné požadavky budou na kancelářské používání a jiného na hraní her.
-
V ceně.
A právě tyto dva rozdíly spolu úzce souvisejí.
Grafickou kartu vybírejte podle typu činnosti
Před nákupem nové grafické karty je nutné rozvážit, nač budeme v budoucnu počítač nebo notebook nejvíce používat. Jestliže to bude hraní náročných počítačových her, pak bude zapotřebí vybrat herní grafickou kartu.
- Rozhodujícím parametrem při výběru je druh her.
- Je jasné, že šachy si zahrajete v podstatě na každém PC.
U nejnovějších náročných her je vyžadováno maximální grafické nastavení. Maximální výkon je také nutné pro využití virtuální reality. Pro běžného uživatele, který brouzdá po internetu, sleduje filmy nebo poslouchá hudbu, je zcela dostačující základní grafická karta, která se dá pořídit už od jednoho tisíce. Stejnou kartu můžete mít při používání kancelářských programů. Tyto činnosti totiž nevyžadují vysoký grafický výkon.
- Notebooky většinou mají základní grafickou kartu integrovanou na procesoru.