Není žádným tajemstvím, že děti se učí především prostřednictvím her. Díky nim poznávají svět, procvičují si své motorické dovednosti, případně bez rizika trénují situace, se kterými se budou setkávat v dospělém životě.
Asi každý rodič pak chce svému dítěti dopřát to nejlepší. V obchodech pak najdeme obrovskou spoustu nejrůznějších her a hraček. Jak mezi nimi vybrat tu správnou?
V první řadě bychom měli vybírat takovou, která je vhodná pro věkovou kategorii našeho dítěte. Malé dítě bude mít například problém pochopit princip složitější hry, zatímco staršímu dítěti bude hra pro menší děti připadat nudná.
Zvláště u těch nejmenších bychom pak měli klást co největší důraz na kvalitu. Samozřejmě existují normy, kterými se výrobci musí řídit, a které by měli zajistit, že veškeré hračky na trhu budou pro určenou věkovou kategorii bezpečné, avšak jak víme, realita bývá často jiná.
Především batolata si ráda strkají vše do pusy. Zkoumají totiž svět všemi pěti smysly, což je samozřejmě v pořádku a je to naopak pro jejich vývoj dobré. Na nás však je, aby to, co si do pusinky dají, bylo bezpečné.
Zajímat bychom se pak měli samozřejmě i o to, aby daná hra či hračka našeho potomka bavila. K tomu je potřeba vědět, jaké má zájmy a co ho baví. Nelze předpokládat, že si bude hrát s autíčky jen proto, že je to kluk, nebo s panenkami, protože je holčička. Třeba bude dávat přednost hudebním nástrojům nebo malování. Je na nás, jako rodičích, abychom toto věděli.
Čemu je však dobré se vyhnout, jsou předměty s natištěnými postavičkami, ať už se jedná o dětské nádobí, zubní pasty a kartáčky, kelímky, boxy na svačinu, aktovky či jiné předměty. I kdyby váš potomek nakrásně zbožňoval ledové království, není dobré kupovat vše s Elsou. Je totiž nutné počítat s tím, že tyto věci budou sloužit delší dobu, a zájmy dětí se rychle mění. Vhodnější je tedy nějaký neutrální motiv. S ním nešlápnete vedle.