Nejsou to plastové buňky – stavební buňky známé již za socialismu, opláštěné azbesto-cementovými deskami, s jedním oknem, tak to je již naštěstí dávno za námi. Podobné stavby se sice stále ještě v omezené míře vyskytují v podobě kanceláří, kupříkladu na ruzyňském letišti byste je při troše snahy objevili. Většinou je však využívali stavební dělníci a stejně tak i plastové mobilheimy na podvozku, které se k nám dováží ze zemí západní Evropy. Mobilní domy podobné upraveným autobusům jsou výhodné jako sezonní objekty a oblíbili si je zejména výletníci, co rádi kempují v chatkách, kde je více soukromí, nežli pod stanem.
Dnes se však dává přednost jiným stavbám – mobilním dřevěným domům bez podvozku, s kompletním zateplením, které jsou obyvatelné po celý rok. Inspirací ke konstrukci těchto staveb posloužily rodinné domy stavěné v zámoří, řada evropských i českých firem je staví na základě mnohaletých zkušeností, kdy byla prověřena jejich nosnost, index úniku tepla, dlouhodobá životnost, použité materiály a jejich zdravotní způsobilost. Nejobtížnějším krokem při výrobě je vždy zabezpečení elektroinstalace, rozvodů vody a odpadu, plynová přípojka a samozřejmě zabezpečení topné soustavy. Nejčastěji se vytápí tyto objekty elektrokotlem, elektrickými přímotopy a dřevem v krbových kamnech.
Máte-li zájem alespoň zauvažovat o schůdné cestě k vlastnímu bydlení, navštivte některý ze vzorových objektů, abyste dokázali posoudit, jak útulné prostředí se v nich nalézá. Nejsou to totiž ty známé stavební „Unimo buňky“, ale jde o propracovaný systém, spolehlivý a funkční, s garantovanou zárukou na provedenou práci.
Výhody tohoto způsobu bydlení si pochvalují především chataři, kteří tímto způsobem nahradí na stávajícím pozemku starou sezonní chajdu, a mají k dispozici celoročně obyvatelný dům s veškerým komfortem.